• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Gökçe Fırat’a 7 yıl hapis talebi

20th, 2015

RADİKAL – Cumhurbaşkanı Recep
Tayyip Erdoğan
’a hakaret iddiasıyla tutuklandıktan 18 gün sonra avukatlarının başvurusu üzerine serbest bırakılan Ulusal Parti Genel Başkanı Gökçe Fırat Çulhaoğlu hakkında, “Cumhurbaşkanı’na hakaret ve tehdit” suçlamasıyla 6 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

İddinamede, Gökçe Fırat Çulhaoğlu’nun hakaret içerdiği iddia edilen videonun Youtube’a yüklenerek aleniyet kazandığı belirtildi. Videoda, Çulhaoğlu’nun
Türkiye
Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nı kastettiğine ve isiminden bahsedildiğine dikkat çekidi.
İddianamenin devamında, söz konusu videonun yayınlandığı linkin altında ‘Gökçe Fırat’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok ağır hakaret’ başlığının konulduğu ifade edildi.

ÇULHAOĞLU: O KONUŞMAYI ERDOĞAN’IN BAŞBAKANLIĞI DÖNEMİNDE YAPTIM

İddianamede Gökçe Fırat Çulhaoğlu’nun savunmasında söz konusu konuşmayı
Recep Tayyip Erdoğan
’ın Cumhurbaşkanlığına seçilmeden önce, Başbakan olduğu dönemde yaptığını söylediği hatırlatılarak, “Her ne kadar şüpheli bu savunmayı ileri sürmüş ise de söz konusu videonun 23 Nisan 2015 tarihinde ilgili siteye yüklenerek yayınlanmış olmasından amacın o sırada Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ve ayrıca tehdit olduğu anlaşılmıştır” denildi.

İddianamede, videoada kulanılan üslubun ve topluma aktarılmak istenen amaca göre Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesi ile Anayasanın 20 ve devamı maddelerinde güvence altına alınmış olan “Düşünce ve İfade Özgürlüğü” kapsamında değerlendirilemeyecek nitelikte cebir ve şiddet içeren beyanlar niteliğinde olduğu ifade edildi. 

Şüphelinin üzerine atılı suçları işlediğine kanaat getirilen iddianamade Gökçe Fırat Çulhaoğlu için 6 yıl 8 aya kadar hapis cezası talep edildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret iddiasıyla, Gökçe Fırat Çulhaoğlu,
İstanbul
Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla 30 Mayıs’ta gözaltına alınmış, Cumhuriyet Savcısı Ekrem Aydıner tarafından tutuklanması istemiyle 10. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmişti. 31 Mayıs’ta Sulh Ceza Hakimliği Fırat’ın, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Fırat’ın avukatları, tutuklama gerekçelerinin hukuksuz olduğunu belirterek tahliye talebinde bulunmuştu. 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin yaptığı incelemenin ardından Fırat, 18 gün sonra tahliye edilmişti.
Ümit TÜRK-DHA