• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Demirel’in naaşı doğduğu İslamköy’e getirildi

20th, 2015

RADİKAL – 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in naaşı doğduğu İslamköy’e getirildi.

Isparta Süleyman Demirel Havaalanı’na askeri uçakla getirilen Demirel’in naaşı, Süleyman Demirel Üniversitesi ve şehir merkezinde dolaştırıldıktan sonra doğduğu İslamköy’e getirildi.

Askeri cenaze aracından Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tören Mangası tarafından alınan Demirel’in Türk bayrağına sarılı naaşı, yarın cenaze namazının kılınacağı Şehriban Hatun Camisi’nin bahçesindeki morga kaldırıldı. Daha sonra Demirel için dua okundu.

Harran Eski Belediye Başkanı Mahmut Özyavuz, Süleyman Demirel ile genel müdürlük görevini yürütürken 1963 yılında Harran’a ilk içme suyu verildiği zaman tanıştıklarını söyledi.

Türkiye’nin, Süleyman Demirel’e borçlu olduğunu ifade eden Özyavuz, cenazeye katılmak için 3 gün önce Harran’dan Isparta’ya geldiğini söyledi. Özyavuz, “Atatürk’ten sonra bir Demirel geldi, ikinci Demirel gelmesi mümkün değil, yapıcı, dindar, fakirin babası, Türkiye’nin babası” dedi. Mahmut Özyavuz, Demirel’in mezarına koymak için Harran’dan toprak getirdiğini de belirtti.

DEMİREL’İN NAAŞI MORGA KONULDU

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in naaşı şehir turundan sonra doğup büyüdüğü baba ocağı İslamköy’e getirildi. Burada adını taşıyan külliyenin bahçesinde yer alan Şehriban Hatun Camii’nin yanındaki morga yine Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı tören mangasının omzunda kaldırıldı. Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için yarın memleketi İslamköy’de öğle namazının ardından cenaze namazı kılınacak. Namazın ardından Demirel’in naaşı Çalca Tepe’deki anıt mezar alanına defnedilecek. Yarın İslamköy’de yapılacak törene, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM eski Başkanı Köksal Toptan ile çok sayıda eski bakanın katılması bekleniyor.